Ekstremalna Droga Krzyżowa 2022

TERMIN: Piątek 08 kwietnia 2022r.

godzina 19:30 w kościele

ZAPISY

W NIEDZIELE MARCA

U WOLONTARIUSZY PRZED KOŚCIOŁEM

KOSZT 10 ZŁ – bez powrotu autokarem

KOSZT 15 ZŁ – z powrotem autokarem

PARAFIA ŚW. FRANCISZKA —> KAPLICA W MAŁOCHWIEJU DUŻYM

Co otrzymujesz w pakiecie 10 zł i 15 zł?

(wymienione materiały będą rozdawane pod Kościołem tuż przed wyruszeniem w Ektremalną Drogę Krzyżową)

PAKIET 10 zł

książeczkę z rozważaniami

– mapę trasy i jej opis

 

PAKIET 15 zł

książeczkę z rozważaniami

– mapę trasy i jej opis

– powrót na parking parafialny Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie autokarem spod kaplicy w Małochwieju Dużym.

 

FUNDUSZE NIE WYKORZYSTANE NA MATERIAŁY POWYŻEJ PRZEZNACZONE BĘDĄ NA SPRAWY ORGANIZACYJNE (tablice informacyjne, oznaczenia itp.)

Po raz pierwszy w naszej Parafii rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa

Ciągle stawiasz sobie nowe wyzwania? Lubisz przekraczać siebie? Już od 20 marca możesz zadeklarowac swój udział w EDK i odkryć nową formę duchowości!

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to pokonanie pieszo wybranej trasy w nocy, medytowanie i zmaganie się  z własnymi słabościami.

Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorąc w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.

W trakcie  wyprawy uczestnicy mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. EDK to także wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory.

 • To forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe Spotkanie z Nim pośrodku Zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie, czyli w pełni – mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, ideodawca EDK.

Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie!

 • Myślę, że tak jak w przypadku maratonu przebycie na własnych nogach takiej wyprawy, zmienia człowieka. Skojarzyło mi się to z powiedzeniem biegacza Emila Zatopka: Chcesz zacząć biegać, przebiegnij kilometr. Chcesz zmienić swoje życie, przebiegnij maraton. Parafrazując: Chcesz się pomodlić, odmów drogę krzyżową. Chcesz zmienić swoje życie, przejdź EDK.

TRASA: 11 km

ZAKOŃCZONA MSZĄ ŚWIĘTĄ O 23:00 W KAPLICY W MAŁOCHWIEJU DUŻYM

PONIŻEJ MAPA I ZASADY PANUJĄCE PODCZAS NABOŻEŃSTWA

Zasady poruszania się w trakcie Drogi Krzyżowej

W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej mogą samodzielnie brać udział jedynie osoby pełnoletnie. Osoba, która nie ukończyła 18 lat może wziąć udział tylko za zgodą opiekuna prawnego i pod opieką innej osoby pełnoletniej. Wiek maksymalny to 70 lat.

 

Z myślą o bezpiecznym przebyciu trasy drogi krzyżowej przygotowaliśmy  kilka zasad, do których zalecamy się stosować:

 1. W czasie Ekstremalnej Drogi krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia.  Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej.  Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium  Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu.  Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa  przy każdej stacji.

 2. Zgodnie z prawem przejście ma charakter długiego spaceru.

 3. W czasie drogi krzyżowej poruszamy się w zwartych, ze względu na przepisy ruch drogowego, mniejszych niż  10 osobowych grupach.

 4. Każda osoba w grupie ma założone elementy odblaskowe (najlepiej kamizelkę odblaskową) lub odzież wierzchnią z odblaskami.

 5. Jeżeli nie ma chodnika poruszamy się lewą stroną jezdni idąc gęsiego, osoba idąca  z przodu trzyma zapaloną latarkę z białym światłem, osoba idąca  z tyłu również trzyma zapaloną latarkę z białym światłem.

 6. Osoba idąca na końcu grupy pilnuje, aby nikt z grupy nie został w tyle.

 7. Jeżeli idziemy ścieżką rowerową ustępujemy pierwszeństwa poruszjącym się na rowerach. Jeśli jest to ścieżka pieszo-rowerowa korzystamy z pasa przeznaczonego dla pieszych.

 8. Przechodząc na drugą stronę jezdni zachowujemy szczególną ostrożność.  O ile to możliwe korzystamy z wyznaczonych przejść. Podobnie  zachowujemy ostrożność przechodząc przez przejazdy kolejowe.

 9. Podążając drogą kierujemy się  opisem trasy i mapą .

 10. Rozważnie zajmujemy miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli  także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę  oraz odpoczynek.

 11. W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska.

 12. W czasie drogi śmieci  zabieramy ze sobą aby wyrzucić  jak będzie taka możliwość.

Co każdy musi wziąć!

odblaski najlepiej kamizelka odblaskowa ich brak jest niezgodny z przepisami ruchu drogowego i zagraża bezpieczeństwu Twojemu oraz innych użytkowników drogi,

– ciepłe ubranie (na cebulkę)

– ciepłe, wygodne buty

– prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa)

warto przygotować sobie własny drewniany np. brzozowy krzyż

– jeżeli masz taką możliwość pobierz mapę ze strony naszej parafii na telefon