Parafia pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie
erygowana 01.01.1350 r.

liczba wiernych
10500

odpust
NMP z Góry Karmel – niedziela po 16 lipca
św. Franciszka Ksawerego – I niedziela grudnia

Ulice należące do parafii

Bieleszy, Bławatna, Błonie, Bociania, Borowa, Browarna, Brzechwy, Cegielniana, Cicha, Czechowicza, Czuby, Czysta, Gawryłowa, Gołębia, Gospodarcza, Grobla, Jabłonkowa, Jaskółcza, Jezuicka, Kacza, Kamieńskiej, Kickiego, Kilińskiego, Kłosowskiego, Kołowrót, Konopnickiej, Korczaka, Kościelna, Kościuszki (1-68), Kółkowa, Krakowskie Przedmieście, Krasickiego, Krótka, Ks. Piotra Ściegiennego, Kwiatowa, Leśna, Lipowa, Lwowska, Łukasińskiego, Makowa, Makuszyńskiego, Matysiaka, Miętowa, Miodowa, Modra, Mostowa, Nadwieprzańska, Nasienna, Nieczaja, Niesieckiego, Oleszczyńskiego, Partyzantów, PCK, Piaskowa, Piekarskiego, Piłsudskiego, Plac 3 Maja, Pocztowa, Podwale, Polna, Poniatowskiego, Porucznika Zręby, Przemysłowa, Przeskok, Pszczela, Ptasia, Rejowiecka, Różana, Rybia, Rzeczna, Sikorskiego, Słoneczna, Słowicza, Spacerowa, Stokowa, Szarych Szeregów, Torowa, Tuwima, Tytoniowa, Ułańska, Wąska, Witosa, Wójta Stanisława, Wysockiej, Zamkowa, Zaułek Nadrzeczny, Zawieprze, Żurka.

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII:

Białka, Krasnystaw, Latyczów, Małochwiej Duży, Małochwiej Mały, Niemienice, Rońsko w., Rudka, Tuligłowy, Widniówka Kol., Wólka Orłowska, Zastawie Kol., Zażółkiew, Łany.

Księża w naszej parafii

PROBOSZCZ:

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i w budynku

Ks. kan. Jarosław Wójcik

Pochodzi z Parafii pw. Trójcy Świętej i Narodzenia NMP w Chodlu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. abp Bolesława Pylaka 30 maja 1991 roku w Archikatedrze Lubelskiej. Był wikariuszem w Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawłą w Kamionce oraz w naszej parafii pw. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Mianowany został na stanowisko proboszcza w Parafiach pw. NMP Królowej Polski w Stawie, pw. Św. Zofii w Tarnogórze, a od 2019 w Parafii tutejszej.

Dziekan dekanatu Krasnystaw-Wschód

Dekanalny Duszpasterz Rodzin

Kapelan Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie oraz Powiatowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie

WIKARIUSZE:
ks-pawel-klepka

Ks. Paweł Klępka

Pochodzi z Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Dysie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. abp Józefa Życińskiego 07 czerwca 2008 roku w Archikatedrze Lubelskiej. Był wikariuszem w Parafiach: pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie, pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Niedrzwicy Kościelnej oraz pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Łopienniku Nadrzecznym. Mianowany  na stanowisko wikariusza w naszej Parafii w 2015 roku.

Kapelan Aresztu Śledczego w Krasnymstawie

Członek Rady Kapłańskiej

Katecheta w Zespole Szkół Nr 1 w Krasnymstawie

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i w budynku

Ks. Bartłomiej Zwoliński

Pochodzi z Parafii pw. Św. Anny w Kijanach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. abp Józefa Życińskiego 28 maja 2005 roku w Archikatedrze Lubelskiej. Był wikariuszem w Parafiach: pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku, pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie, pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku oraz pw. NMP Częstochowskiej w Siedliszczu. Mianowany na stanowisko wikariusza w naszej Parafii w 2019 rok.

Rejonowy duszpasterz młodzieży

Katecheta w Liceum Ogólnokształcącym I im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i w budynku

Ks. Paweł Saran

Pochodzi z Parafii pw. Św. Wojciecha w Wąwolnicy- Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. abp Stanisława Budzika 30 maja 2020 roku w Archikatedrze Lubelskiej. W tym samym roku mianowany na stanowisko wikariusza do naszej parafii.

Rejonowy duszpasterz młodzieży

Dekanalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza

Katecheta w Zespole Szkół Nr 1 w Krasnymstawie

REZYDENT:
ks-henryk-kapica

Ks. prał. Henryk Kapica

Pochodzi z Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstoborowicach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ks. Biskupa Piotra Kałwy w Katedrze Lubelskiej dnia 12 czerwca 1973 roku. Jako wikariusz przez rok pracował w Teratynie, a rok w Pawłowie. W 1975 r. został skierowany do tworzenia punktu sakralnego w Rejowcu Fabrycznym gdzie został proboszczem i budowniczym kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W latach 2001-2019 proboszcz naszej Parafii. Obecnie rezydent zajmujacy się gromadzeniem historii naszej Parafii oraz opiekuje się Ogrodem im. Jana Pawła II przy naszej Parfii.

Rezydent

Twórca Ogrodu im. Jana Pawła II w Krasnymstawie

Kaplice publiczne na terenie parafii

Białka

Wezwanie: św. Judy Tadeusza
Wybudowany: 1987
Odpust: ostatnia niedziela października
Msze św. w niedziele i święta: 8.30

Małochwiej Duży

Wezwanie: św. Maksymiliana Kolbe
Wybudowany: 1984
Odpust: niedziela po 15 sierpnia
Msze św. w niedziele i święta: 10.00

Wólka Orłowska

Wezwanie: Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Wybudowany: 1985
Odpust: 2 niedziela lipca
Msze św. w niedziele i święta: 11.30

Kaplice niepubliczne na terenie parafii

Tuligłowy

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP
Wezwanie: św. Jana Bosko

Krasnystaw

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP
Wezwanie: św. Józefa

Krasnystaw – Lubańki

Kaplica w Domu Opieki Społecznej

Krasnystaw

Kaplica Aresztu Śledczego
Wezwanie: bł. Zygmunta Pisarskiego