12.03.2023

11
mar

12. 03. 2023. III Niedziela Wielkiego Postu

 

Ofiary składane dzisiaj na tacę przeznaczone są na Seminarium Duchowne w Lublinie. Ofiary składane do puszek przeznaczone będą na działalność parafialnego Caritasu i będą przeznaczone na pomoc najbardziej potrzebującym.

W środę Nabożeństwo do M B N Pomocy o godz. 17.45. Msza św. w int. uczestników.

W piątek zapraszamy dzieci  na drogę krzyżową o godz. 16.00. Droga krzyżowa dla dorosłych po Mszy św. wieczorowej o godz. 18.00. Ofiary składane na tacę w czasie drogi krzyżowej przeznaczone będą na kwiaty do Grobu Pańskiego.

W niedzielę po Mszy św. o godz. 10.30 Nabożeństwo pasyjne (Gorzkie Żale)

Przy drzwiach kościoła do nabycia prasa katolicka jak zawsze ciekawe artykuły

W przyszłą niedzielę ofiary składane do puszek przeznaczone będą na Wielkopostne Dzieło Pomocy ,,Jałmużna Wielkopostna’’ zbiórka ofiar prowadzona jest przez Caritas. Również w przyszłą niedzielę będzie można zakupić palmy i Baranki z białej czekolady  na stół wielkanocny, przed kościołem przedstawiciele Terapii Zajęciowej zapraszają na Kiermasz Wielkanocny.

Rekolekcje Wielkopostne połączone z Renowacją Misji Św. rozpoczną się 26. III. 27 i 28 III. dni spowiedzi 29. III zakończenie Rekolekcji. Rekolekcje prowadzić będą Ojcowie Paulini.

W dniu 31. III o godz. 20.00 rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Zapraszamy osoby chętne do woluntariatu, zapisy woluntariuszy w zakrystii i kancelarii parafialnej.

Dziękuję i wyrażam tradycyjne Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę inwestycyjną Bóg zapłać również za ofiarę 200 zł.

 +Krystyna  Kuryś z ul. Pocztowej. We wtorek o godz. 12.00 Pg. Śp. Wiesława Grudzińskiego z Zastawia Kolonii.

OŚWIADCZENIE  PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI  METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY

Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.

Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.

To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych praca, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.

Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.

Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.

Warszawa, 9 marca 2023 roku Abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański