24. III. 2024 r.

23
mar
  1. III. Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

 Jutrzejsza uroczystość Zwiastowania Pańskiego ze względu na urocz. Wielkiego Tygodnia została przeniesiona na dzień 8. IV.

-Przy drzwiach kościoła do nabycia Baranki z białej czekolady rozprowadzane przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej,  prasa katolicka jak zawsze ciekawe artykuły.

Po Mszy św. o godz. 9.00 Nabożeństwo do Błogosławionego Ks. Zygmunta   Pisarskiego, prowadzi grupa modlitewna Bł. Ks. Zygmunta i Patronki dobrej śmierci.

-Jutro od godz. 9.00 odwiedzać będziemy chorych parafian. Również jutro zapraszam Komendantów poszczególnych jednostek OSP z terenu parafii na spotkanie w budynku plebani o godz.16.00. Już dzisiaj zapraszam Druhów Strażaków o wzięcie udziału w Świętym Triduum Paschalnym w mundurach galowych.

-Nabożeństwo do M B N Pomocy w środę o godz. 17.45. Msza św. w int. uczestników.

-Święte Triduum Paschalne

Wielki Czwartek: Dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.

Wielki Piątek: Adoracja indywidualna Najświętszego Sakramentu od godz. 8.00. Uroczystości Wielkiego Piątku rozpoczną się Drogą Krzyżową ulicami miast o godz. 17.00 Po zakończeniu Drogi Krzyżowej Liturgia Wielkiego Piątku. Czuwanie modlitewne przy Grobie Pańskim do godz. 24.00. Ofiary składane przy Adoracji Krzyża przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Bardzo proszę Druhów  Strażaków o zaciągnięcie warty przy Grobie Pańskim. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

Wielka Sobota: Adoracja indywidualna Najświętszego Sakramentu od godz. 7.00 i trwać będzie przez cały dzień do godz. 18.00. Liturgia Wielkiej Soboty o godz. 18.00

Błogosławieństwo pokarmów w kościele od godz. 7.00 do godz. 12.00 co pół godziny. W tym dniu wspieramy biednych poprzez składane ofiary przy ołtarzu.

Błogosławieństwo pokarmów na terenie parafii:

  1. 1 Ks. Rudka godz. 8.00, Łany – Kolonia Zastawie 8.30, Małochwiej 9.00,  Wólka Orłowska 9.30
  2. 2.Ks. Latyczów 8.00, Widniówka 8.30, Białka 9.00, Niemienice 9.30
  3. – Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczniemy  o godz. 18.00 obrzędem Poświęcenia ognia.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – Wielka Niedziela urocz. Procesja Eucharystyczna o godz. 6.00. Msza św. w intencji parafian. 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Msze św. w Kaplicach w Wielką Niedzielę Wólka Orłowska 8.30, Małochwiej 10.00, Białka 11.30.

Poniedziałek Wielkanocny:  Msze św. w kościele w porządku niedzielnym w kaplicach Wólka Orłowska 8.00, Małochwiej 9.15. Białka 10.30 Ofiary składane w tym dniu na tacę przeznaczone są na potrzeby KUL.

-Bóg zapłać za ofiarę bezimienna na kościół 400 zł.

+Marianna Kamińska z Wólki Orłowskiej +Danuta Dobrowolska z Małochwieja Małego.

 

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie,  wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego.  Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce  wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia  za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).  Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę,  której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.  Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.  Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia,  które ogarnia cały świat. Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie.  Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy  z tym związane.

Gdańsk, 21 marca 2024 roku

✠ Tadeusz Wojda SAC Arcybiskup Metropolita Gdański  Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski